Nielimitowane 500 plus dla każdego!

Na konwencji PiS, prezes partii Jarosław Kaczyński ogłosił, że program Rodzina 500 plus będzie rozszerzony na każde dziecko, bez kryterium dochodowego. Oznacza to wydatek dodatkowych 20 mld zł z budżetu i łączny koszt programu na poziomie 40 mld zł.

Aktualny budżet nie przewiduje spełnienia tej zapowiedzi, która ma zostać zrealizowana już od 1 lipca. Jednak mamy obecnie rok wyborczy i wszystko jest możliwe, choćby miało to być na kredyt. Niekoniecznie rzecz jasna tak być musi, w samym tylko styczniu dochody budżetowe wzrosły o 6,6 mld zł, więc do 10 mld zł, potrzebnych na ten rok jest już niedaleko. Problem w tym, czy wzrost dochodów podatkowych będzie się utrzymywał przez kolejne miesiące, przy spowalniającej gospodarce. Plan rządu jest zapewne taki, aby w drugiej części roku zwiększyć konsumpcję, która kompensowałaby hamującą gospodarkę. Dodatkowe środki pozwolą utrzymać solidny wzrost gospodarczy na najbliższy rok-dwa i być może przetrwać zadyszkę światowej koniunktury. Ryzykowna to gra, bo jeśli rząd przeliczy się w oczekiwaniach, a spowolnienie okaże się poważniejsze, to grozi nam przekroczenie 3% deficytu budżetowego i spore problemy gospodarcze. Utrzymywanie tak wysokich sztywnych wydatków budżetowych w sytuacji kryzysu, może skutkować narastającym długiem publicznym.

Jest jeszcze jeden problem, z którym rząd będzie musiał sobie poradzić, a mianowicie – spirala roszczeń społecznych. Inne grupy społeczne, niedowartościowane i marginalizowane, zaczną dopominać się o podwyżki płac i dodatkowe świadczenia. Przed wyborami nie wypada odmawiać i zaostrzać konfliktów, więc rząd zapewne będzie hojny. Skutki takiej polityki widzieliśmy już w Grecji i Wenezueli.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *