Popyt w odwrocie

Sytuacja na GPW nie napawa optymizmem, główny indeks blue chipów po znaczących spadkach kontynuuje korektę, która wyraźnie wyczerpuje swoje siły z każdym dniem. Próba odreagowania napotyka na fundamentalne problemy w postaci wysokiej inflacji i coraz większych problemów związanych z wojną na Ukrainie.

Na wykresie tygodniowym korekta przybrała postać coraz mniejszych korpusów białych świec z wyraźnymi górnymi cieniami. Powrót do spadków wydaje się w tym momencie nieunikniony, a celem może być złamanie wsparcia w postaci zniesienia fibo 38,2%, a następnie 50% i zejście w okolice minimów z jesiennego załamania indeksu w 2020 roku na wysokości 1528 pkt.

Perspektyw na poprawę sytuacji należy upatrywać w deeskalacji konfliktu na Ukrainie, na co jednak się w najbliższym czasie nie zanosi, a także w uruchomieniu środków z Krajowego Planu Odbudowy, co może być postrzegane przez rynek jako ważny impuls prorozwojowy dla gospodarki. Do czynników ryzyka należy zaliczać narastające napięcie w kwestii transportu żywności z Ukrainy, zachowanie się Wall Street, czy spowolnienie w Chinach. Scenariusz spadkowy jest obecnie bardziej prawdopodobny i wyceniany przez rynek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *