FED zakończył serię obniżek stóp procentowych

FOMC zakończył rok pozostawieniem stóp procentowych na tym samym poziomie, co przed miesiącem, czyli zakończył serię obniżek, która trwała od lipca do października. Rynek spodziewał się takiego ruchu i zasadniczo nie zmienił on panujących trendów, dolar osłabił się w stosunku do euro, giełdy pozostały stabilne.

W komunikacie nie pojawiły się już słowa o „utrzymujących się niepewnościach dla perspektyw wzrostu PKB w USA”, a członkowie FOMC uznali obecny poziom stóp procentowych za odpowiedni dla rozwoju amerykańskiej gospodarki. Nowy wykres tzw. fedokropek, czyli projekcji przyszłego poziomu stóp procentowych wskazuje, że w dłuższej perspektywie spodziewany jest wzrost stóp procentowych.

Prognozy makroekonomiczne nie uległy znacznym zmianom, wzrost PKB ma wynieść 2,2% w tym roku i 2% w przyszłym, natomiast bezrobocie odpowiednio 3,5% i 3,6%. Inflacja (core PCE) ma wynieść 1,5%, 1,9% i 2% w latach 2019-21.

Wydaje się, że amerykańska gospodarka utrzymuje na razie solidne tempo rozwoju i w obliczu spowolnienia gospodarek Azji i Europy jest w uprzywilejowanej sytuacji. Obecny poziom stóp procentowych pozwala jeszcze na co najmniej kilka cięć, by pobudzić rynek w razie wyhamowania koniunktury. W przeciwieństwie do EBC czy BOJ, które mogą jedynie pogłębiać ujemne oprocentowanie stóp. Mimo początkowej reakcji rynku, dolar może się z czasem umacniać wobec koszyka walut, jako najmniej zagrożone z aktywów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *