FED utrzyma zerowe stopy procentowe do 2022 roku

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) utrzymał niemal zerowy poziom stóp procentowych funduszy federalnych. Z fedokropek wynika, że taki poziom utrzyma się co najmniej do 2022 roku. Komitet podał również najnowsze projekcje, dotyczące danych gospodarczych.

Według członków FOMC PKB Stanów Zjednoczonych spadnie w 2020 roku aż o 6,5%, natomiast w roku 2021 nastąpi odbicie rzędu 5%, a w 2022 roku wzrost gospodarczy osiągnie 3,5%. Bezrobocie w obecnym roku wyniesie 9,3%, by w przyszłym roku spaść do 6,5%, a za dwa lata do 5,5%. Inflacja PCE wyniesie w tym roku 1%, w 2021 wzrośnie do 1,5%, a za dwa lata do 1,7%. Stąd jasno wynika, że najbliższa podwyżka stóp procentowych może mieć miejsce dopiero po 2022 roku. Dość wyraźnie przedstawia to poniższy wykres fedokropek:

Koronawirus już odcisnął wielkie piętno na amerykańskiej gospodarce, a pandemia wciąż się rozwija. FED zastosował już dość radykalne środki stymulacji monetarnej, w postaci uruchomienia QE w wysokości 700mld dolarów i dodatkowych pożyczek wartych 2,3 bln dolarów, a także skup obligacji korporacyjnych (ETF). Cały czas w odwodzie pozostaje jeszcze kontrola krzywej dochodowości obligacji rządowych (YCC) i ujemne stopy procentowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *