FED obniża stopy procentowe, dolar się umacnia

Bank Rezerwy Federalnej na posiedzeniu 31 lipca dokonał pierwszej od 2008 roku obniżki stopy procentowej o 25 pkt bazowych, z poziomu 2,25-2,50% do 2,00-2,25%. Dolar zareagował na ten ruch gwałtownym umocnieniem, rynek uznał skalę obniżki za zbyt gołębią.

Cięcie stóp procentowych przez FED było oczekiwane i wyceniane przez rynek na długo przed dzisiejszą decyzją. Niepewność pozostawała co do wysokości cięcia i dalszych ruchów FEDu. Przewodniczący FEDu, Jerome Powell, na konferencji prasowej, rozwiał te wątpliwości i stwierdził, że dzisiejsze cięcie jest tylko korektą w trakcie cyklu, a nie początkiem nowego cyklu obniżek stóp procentowych. Spowodowało to umocnienie się dolara i przebicie ważnego oporu na głównej parze walutowej EUR/USD, znajdującego się na poziomie 1,11. Brak dalszych obniżek stóp procentowych, wobec zbliżającego się poluzowania polityki monetarnej przez EBC, zostało odebrane przez rynek jako jastrzębi sygnał.

Kurs EUR/USD zakończył korektę spadków z pierwszej połowy tego roku i powrócił do trendu spadkowego, który może zakończyć się na poziomie 1,05.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *