Trump podpisał kluczową reformę dla amerykańskiej gospodarki

Donaldowi Trumpowi udało się spełnić przedwyborczą obietnicę i wprowadzić w życie ustawę obniżającą podatki. Podpisanie ustawy nastąpiło niemal natychmiast po uchwaleniu jej przez Kongres. Będzie to największa obniżka podatków w historii Stanów Zjednoczonych, stawka podatku CIT spadnie z 35 do 21%, zmianom ulegną też podatki dochodowe od osób fizycznych w wielu przedziałach podatkowych – w sumie redukcja sięgnie 1,5 bln dolarów w ciągu następnych 10 lat.

W reakcji na zmiany przepisów podatkowych przedsiębiorstwo telekomunikacyjne AT&T ogłosiło, że w przyszłym roku przeznaczy dodatkowy miliard dolarów na inwestycje w Stanach Zjednoczonych, a każdy z jego 200 tysięcy pracowników otrzyma premię świąteczną w wysokości 1000 dolarów. Inne firmy podjęły podobne działania, Boeing przeznaczy 300 milionów dolarów na kolejne inwestycje, na premie świąteczne dla pracowników i cele charytatywne. Fifth Third Bank podniósł stawkę godzinową dla najmniej zarabiających pracowników do 15 dolarów na godzinę, zdecydował również o przyznaniu 1000 dolarów premii świątecznej dla każdego z ponad 13 tysięcy pracowników.

Ustawa ma dać impuls amerykańskiej gospodarce do jeszcze szybszego wzrostu w nadchodzących latach. W założeniach wzrost PKB ma sięgnąć 3,8%, a wzrost płac 3%, powstanie też 975 tys. nowych miejsc pracy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *